contestada

kay is buying juice at the market. she has $9 and each bottle of juice costs $2. does she have enough money to buy 5 bottle of juice explain.how

Respuesta :

No.

This is because since each bottle of juice costs $2, five would cost $10. Thus, making it so she does not have enough money as she only has $9.

Hope this helps!