write the word sentence as an inequality. then solve the inequality.----You have $18 to but peppers. peppers cost $1.50 each. write and solve an inequality that represents the number of peppers you can buy.

Respuesta :

18≥1.5x

Then you're going to want to divide 18 by 1.5. This equals 12. So the answer would be 12.

Aka, you can buy 12 peppers, at most.

beboo

You can buy 12 peppers or less. $1.50*12 = $18