Harry buys 1/4 pound of American cheese at a cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds of American cheese, what is the cost per pound of the cheese?

Respuesta :

Answer:

$4.90 per pound

Step-by-step explanation:

12.25/2.5