Gabriella and her children went into a grocery store and where they sell apples for $1 each and mangos for $0.50 each. Gabriella has $15 to spend and must buy at least 19 apples and mangos altogether. If Gabriella decided to buy 13 mangos, determine the maximum number of apples that she could buy.