Respuesta :
Answer:
net incremental cost of buying is $2.26
Explanation:
Make
Direct materials              $10.10
Direct labor                 $24.10
Overhead                   $16.10
Total                       50.30
Purchase
Purchase Price              $46.16
Overhead Cost ($16.10×40%)  $ 6.40
Total                      $52.56
Conclusion
Purchase Cost ($52.56)> Â Make Costs ($50.30)
Therefore  net incremental cost of buying is $2.26 ($52.56-$50.30)
Answer:
The net incremental cost of buying from the supplier is $2.30 per unit
Explanation:
Cost of producing the product in-house:
Direct materials cost  $10.10
Labor cost           $24.10
Overhead           $16.10
Total cost           $50.30
Cost of purchasing externally is computed thus:
Purchase price                      $46.16
unavoidable overhead cost(40%*$16.10) Â $6.44
Total cost                            $52.6
By buying externally from the supplier,Wheeler company would incur additional cost of $2.30($52.6-$50.3) on every unit purchased from the supplier.