Two friends shop for fresh fruit. Jackson buys a watermelon for $6.35 and 4 pounds of cherries. Tim buys a pineapple for $4.25 and 3 pounds of cherries Use the variable P to represent the price in dollars per pound of cherries. Write and simplify an expression to represent how much more Jackson spent.

Respuesta :

Answer:

7.65 + 5p - (2.45 - 4p) =

7.65 + 5p - 2.45 + 4p =

5.20 + 9p <==

Step-by-step explanation:

hope dis helps mark me as brainliest pls!!!!!