Answer:
Explanation:
         cost of making in-house
Variable cost  = 1.95 * 65,000 = 126,750
Related fixed cost = Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 75,000
Unavoidable fixed cost= Â Â Â Â Â Â Â 62,000
Total cost of manufacturing = Â Â Â 263,750.
             cost of buying
Unit cost = 3.25*65,000 = Â Â Â Â Â Â 211,250
Unavoidable fixed cost = Â Â Â Â Â Â Â 62,000
Total cost of buying = Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 273,250 Â .
Cost of buying is higher than the cost of making Â
Incremental cost  buying = 273,250-263,250 = 9,500  Â
Recommendation    Â
Gilberto should manufacture in - house instead of buying.