Respuesta :
Answer:
1. 2,100 units and $28,350
2. 1,170 units
3.
                  Cost of ending inventory   Cost of goods sold
a. FIFO Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $16,590 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $11,760
b. LIFO Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $15,300 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $13,050
c. Weighted Average        $12,093                 $12,492
4.
Income Statement for the year ended December 31
                          FIFO         LIFO     Weighted Average
Sales ($12,600 + $ 26,460) Â Â $39,060 Â Â Â Â Â $39,060 Â Â Â Â Â Â Â $39,060
Cost of Goods Sold          ($11,760)      ($13,050)       ( $12,492)
Gross Profit                $27,300      $26,010        $26,568
Less Expenses             ($18,200)     ($18,200)       ($18,200)
Net Income / (Loss) Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $9,100 Â Â Â Â Â Â $7,810 Â Â Â Â Â Â Â Â $8,368
5. No Data
6. LIFO
Explanation:
Periodic Method means that inventory valuation is done after a specific period. In this case valuation is being done at year end.
Calculation of the number and cost of goods available for sale
                          Units            Total Costs
Beginning Inventory          300               $4,200
Add Purchases :
April 11 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 950 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $11,400
June 1 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 850 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $12,750
Available for Sale            2,100              $28,350
Ending Inventory units = Units Available for Sale  - Units Sold
                   =  2,100 units - 300 units -  630 units
                   =  1,170 units
a. FIFO
FIFO stands for First In First Out.
i. Cost of ending inventory
320 units × $12 =  $3,840
850 units × $15 = $12,750
Total          = $16,590
ii. Cost of goods sold
300 units × $14 = $4,200
630 units × $12 = $7,560
Total          = $11,760
b. LIFO
LIFO stands for Last In Last Out
i. Cost of ending inventory
300 units × $14 =  $4,200
650 units × $12 =  $7,800
220 units × $15 =  $3,300
Total          = $15,300
ii. Cost of goods sold
300 units × $12 = $3,600
630 units × $15 = $9,450
Total          = $13,050
c. weighted average cost
This method recalculates the unit costs after every purchase. Sales are valued at the latest unit costs calculated.
1st calculation : April 11
Unit Cost = Total Cost ÷ Total Number of Units
        = ((950 units × $12) + (300 units × $14)) ÷ (1,250)
        = $12.45
Sale = 300 × $12.45
    = $3,735
2nd Calculation : June 1
Unit Cost = Total Cost ÷ Total Number of Units
        = ((650 units × $12.45) + (850 units × $15)) ÷ (1,500)
        = $13.90
Sale = 630 × $13.90
    = $8,757
ii. Cost of goods sold
Total Cost of Goods Sold = $3,735 + $8,757
                     = $12,492
i. Cost of ending inventory
Ending Inventory = 870 × $13.90
              = $12,093