You are tasked with buying pizza for a party that has 100 guests. 40 guests are children, and 60 guests are adults. Half of the children want pizza, and two thirds of the adults want pizza. Children will eat one slice of pizza, and adults will eat two slices of pizza. A pizza pie can be cut into 8 slices and costs $9 dollars per pie.