At Walmart, apples cost $0.50 each, and grapefruits cost $2 each. You want to spend exactly $15.
Define all unknown variables. Write an equation modeling this situation.

(Please don't forget to write the equation :D)
(Worth 20 points!! :D :D)

Respuesta :

Define the variables: a is the number of apples I can buy                                                                        g is the number of grapefruits I can buy.

Write the equation: 15 = 0.50a + 2g