Samantha is trying to decide between two brands of crackers. Brand A: $1.12 for 8 ounces Brand B: $1.56 for 12 ounces. What is the difference between the unit rates (cost per ounce) between these the two brands?

Respuesta :

Answer:

b

Step-by-step explanation:

Answer:

The difference is 1 cent

Step-by-step explanation:

1.12/8 is 0.14

1.56/12 is 0.13

subtract and you get 1