Pencils cost $0.20 each.

A. Write a function rule to calculate the total cost of any number of pencils.

B. Use your rule to find the total cost of 12 pencils.

Respuesta :

A) f(x)=0.2x
B)f(12)=0.2(12)=2.4 dollars