Dana bought 144 pencils for $8.64.which equation could be used to determine the cost of each pencil,x?
A.144/8.64=x
B.x/144=8.64
C.8.64-x=144
D.144x=8.64​

Respuesta :

Answer:

144x=8.64

This way you can divide by 144 to find how much each individual pencil costs