davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 31+ )
Otras preguntas
HEALTH: What are the three dimensions of mental health?
What is the minimum amount of energy that can be gained or lost by an atom?
WILL GIVE BRAINLIEST AND 40 POINTS! Which has the highest entropy? a mirror on a wall a glass cup on a table a broken beaker on the floor a pair of eyeglasses i
Why do plants produce more carbon dioxide than oxygen during the night? A. Photosynthesis only produces carbon dioxide during the night. O B. Respiration produc
Do i connect that theme to my own life and to a current issue
What is the domain of this function ln(sin(πx))?
Why do moral crimes go unreported
Can I do Math word problems
586 + 569 + 357 + 689 is ?
Which expressions are equivalent to 5+(-3)(6x-5) ? Choose all answers that apply: