jkteie
contestada

Jayden brought $38.75 to the state fair. He bought a burger, souvenir, and a pass. The burger was 1/4 as much as the souvenir. The souvenir was 2/3 the cost of the pass. Jayden had $3.00 leftover. What is the cost of each of the 3 things?


I need the answer right now please no link

Respuesta :

Answer:3.25 burger, 13.00 souvenir, 19.50 pass.

Step-by-step explanation:

1:4:6 is the ratio ā€œ1/4 of theā€ Ā souvenir aka 1:4. ā€œThe souvenir is two thirdsā€ 4 is 2/3 Ā  3/3=6 Ā  Ā hence 1:4:6

38.75-3 for the actual amount of money spent is 35.75 divided by 11 for one unit is 3.25

so for the burger 1x3.25=3.25. for the souvenir 4x3.25=13. And for the pass 6x3.25=19.5

Brainlyest please I’m crediting myself for this

this is impressive