The convenience store sells a 16-ounce bottle of water for $2.40 and a 28-ounce bottle of water for $2.80. Tiana wants to compare the unit rates to find out which is better deal. What is the cost of a 16-ounce bottle of water? Find the Unit Rate.

Respuesta :

Answer:

The cost of 16 ounce bottle would be .15 cents per ounce = $2.40

Step-by-step explanation:

2.40/16= .15

2.80/28= .10