contestada

Money of Rp. 24,000.00 can buy 3 kg of apples. If Anto buys apples with money
Rp. 40,000.00, how many kg of apples did he get?

Respuesta :

Dibssy

Answer:

5 Kg of apples

Step-by-step explanation:

cost of apples per kg = 24000.00/3

=8000.00

amount of apples bought = 40000.00/8000.00

=5 Kg

He got 5kg of apples with Rp.40,000.00