Brand A has a box of 25 forks for 1.99 and Brand B has a box of 42 totals for 3.89. What is the unit price for each brand and what brand is a better buy based on unit price

Brand A has a box of 25 forks for 199 and Brand B has a box of 42 totals for 389 What is the unit price for each brand and what brand is a better buy based on u class=

Respuesta :

Answer:

Brand A

Step-by-step explanation:

Brand A has a box of 25 forks for 1.99

Take the price per fork

1.99 /25 = .0796

              .08 per fork

Brand B has a box of 42 totals for 3.89

3.89 / 42

.092319048

.09 per fork