Ms. mcneil buys 2.4 gallons of gasoline. the total cost is $7.56. write and solve an equation to find the price p in dollars of one gallon of gasoline.

Respuesta :

2.4p = $7.56
7.56 divided by 2.4 =3.15
p = $3.15