Respuesta :
$1.20 3($1.20)
-------- * (3/4 lb) = ------------ = $0.90 (cost of 3/4 lb of apples)
1 lb 4 lb
-------- * (3/4 lb) = ------------ = $0.90 (cost of 3/4 lb of apples)
1 lb 4 lb
1 pound of apples = 1.20
As a number problem, 3/4 of a pound of apples will cost (1.20 * 3/4).
1.20 * 3/4 = 0.90
Logan spent $0.90 all together.
As a number problem, 3/4 of a pound of apples will cost (1.20 * 3/4).
1.20 * 3/4 = 0.90
Logan spent $0.90 all together.