Lilo's office store sells 5 pens for $12.50. Ellis' office store sells 8 of the same pens as Lilo's office store for x dollars. If the unit price is the same for both stores, what is the value of x ?

Respuesta :

$20 :)

steps :
divide 12,50 by 5
multiply the answ by 8