Which equation describes this story problem?



A football costs $14. A football jersey costs 4 times as much as a football. How much does the football jersey cost?



Use J to represent the cost of the football jersey.

Respuesta :

the jersey is 4 times more than d football so it will be 4 × $14

Answer:

j = $56 The cost of the football jersey is $56.

Step-by-step explanation:

because 4 x 14 = 56.